Anitja ✿ műhelye
Balatonrendesen minden hónap utolsó szombatján Anitja ✿ műhelye - ennek az előadásnak az anyagát olvashatjátok most itt, melynek a címe:
A kirtan
Sivananda jógaórán szanszkritul éneklünk mantrákat, ezeket a jógaoktatói képzésen tanuljuk meg, a kirtan ezért külön tananyag. Eredetileg a Bhakti jógához (a jóga négy főága közül ez egyik) tartozó gyakorlat. A lényege az átszellemülés éneklés által, vagy ahogy Swami Sivananda mondja a Bhakti jóga című könyvében:
„Az ember egyesülhet Istennel kizárólag a kirtan gyakorlásával.
A kirtan Isten neveinek éneklése odaadással (bhava), szeretettel (prem) és hittel (sharaddha).
A sankirtan során az emberek összegyűlnek, és egy nyilvános helyen közösen éneklik Isten neveit olyan hangszerek kíséretével, mint pl. a harmónium, cintányérok, dobok stb.
Kép forrása: Wikipédia
Az effajta éneklés jótékony hatást gyakorol mind a fizikai, mind a finomtestre. Kitűnő módszer az idegek megnyugtatására és az érzelmek pozitív irányba történő terelésére.
Kirtan alatt különleges spirituális erő árad az ember szívéből, ez megtisztítja az elmét és a szívet. A kirtan erőt ad, hogy szembenézzünk a nehézségekkel az élet csatamezején, az elmét friss energiával tölti meg.
A jelen Kali-Yuga-ban (Vaskor) a kirtan a legjobb jógaút, ez az odaadás előírt módszere. Amikor az elme Isten neveinek éneklésével és dicsőítésével van elfoglalva, akkor megszűnik benne minden aggodalom és feszültség. A tanítvány érzi Isten jelenlétét, s egója elvékonyodik. Szíve megnyílik és megtisztul."
Beszélgettünk a Bhakti jógáról, a Krisna-tudatú Hívőkről és a Maha Mantráról (Hare Krishna...), majd együtt elénekeltük a Sivananda Jógaközpont napi mantráját: a Jaya Ganesha-t.
Ezt követően közösen főztünk egy fűszeres gyömbéres zöldteát, és Sivanada tallérral elfogyasztottuk, miközben egy jót beszélgettünk.
Om Namah Sivaya ✿