A jógában a Lótusz alapülés, mégis sokaknak nehezen kivitelezhető, erőltetett és fájdalmas ülőpóz, ezért szeretnék segíteni lépésről-lépésre elsajátítani.
Először is üljünk sokat a földön, ez segít a csípőnket kilazítani, előkészíti az alsótestünket.
A padlón kényelmes takarón, vagy szőnyegen üljünk, és eleinte emeljük meg a fenekünket (a lábainkat ne) párnával. A párnát fokozatosan cseréljük ki összegöngyölt takaróra, és egyre inkább csak a fenekünk hátsó részét emeljük meg vele.
Keressünk egy kényelmes ülőpózt amiben akár hosszabb ideig is képesek vagyunk tartózkodni, ilyenek például:
Térdelőülés:
Könnyűülés:
vagy a burmai ülés (a lábfejek párhuzamosak):
Ezeket az üléseket akár kombinálhatjuk is, és így egész sokáig képesek leszünk a földön ülni.
Néha lazíthatunk pillangóülésben, vagy kinyújtva a lábainkat váltakozva megfeszítjük és ellazítjuk főleg a comb és térd környékét.
Ha felkészülve érezzük magunkat a Lótusz ülésre, kényelmesen, és sokáig tudunk a földön ülni, elsőként a féllótuszt gyakoroljuk. Tegyük az egyik lábfejünket a combunkra:
ügyeljünk arra, hogy mindkét lábfejünket nagyjából ugyanannyi ideig tartsuk a combunkon.
Ezt követően végezzünk bokalazítást a következőképpen: üljünk nyújtott ülésben, az egyik lábunkat hajlítsuk be, tegyük a combunkra, mint a féllótusznál. Fogjuk meg a kezünkkel a behajlított lábfejünket a lábujjainknál, és finoman mozgassuk, körözzük mindkét irányba. A lábfejet igyekezzünk teljesen ellazítani, csak a kezünk mozgassa.
Ha már könnyedén megcsináljuk a féllótusz ülést, megpróbálkozhatunk a teljes Lótusz üléssel, tegyük mindkét lábunkat a combunk tövéhez, de itt is ügyeljünk arra, hogy nagyjából ugyanannyi időt tartsuk az egyik lábat felül, mint a másikat.
Megjegyzés: még nyáron a nagy melegben se üljünk meztelen lábbal Lótusz ülésben, a lábunk tapadni fog, összeizzadhat, és kényelmetlenül húzodhat a bőrünk.
Om Namah Sivaya ✿