A Weninger-féle kinetikus lazító gyakorlatrendszert sehol máshol nem találtam meg, csak Dr. Vígh Béla - A jóga orvosi szemmel című könyvében.
Ott idézi Dr. Weninger Antal szóbeli közlését 1954-ből:
"Az ujjak lazítása: Az egyik kézzel a másik tenyeret megfogva, az ujjakat tenyér-kézháti irányban ide-oda mozgatjuk. Az ujjak aktívan nem mozognak, csak a másik kéz rázó mozdulataitól passzívan mozdulnak el.
Csuklólazítás. A kezet lefelé lógatva az alkarral rázó mozdulatokat végzünk. A kéz aktívan nem mozdul, csak az alkar rázó mozgására fityeg a csuklón. A csukló a kéz súlyával is lazítható. Ekkor egyik kézzel az alkart a csukló felett meg
fogva függőleges helyzetbe emeljük, majd tenyérirányban addig döntjük, míg a kéz saját súlyától előre nem billen. Ezután újra függőlegesbe emelve lassan kézháti irányba döntjük, míg magától vissza nem esik. A csukló aktív mozgatása nélkül ez csak akkor sikerül, ha a csuklót mozgató izmok teljesen ellazultak.
Könyöklazítás: Előre hajolva az egyik kart függőlegesen lelógatjuk, majd a felkart meg
fogva és ide-oda mozgatva az alkart könyökben passzívan lengetjük.
A másik könyöklazítási variáció legkönnyebben fekvő helyzetben végezhető. Hanyatt fekvésben az egyik kart függőlegesig emeljük, majd a másik kézzel a felkart rögzítve lassan a könyökhajlat irányába döntjük, míg az alkar saját súlyától könyökben le nem billen.
Váll-lazítás: Álló helyzetben az egyik vállat hátrahúzzuk, majd hirtelen előre dobjuk, miközben a kar passzívan követi ezt a mozgást, majd a lendítéstől rövid ideig ingamozgást végez, mintha csak zsinóron lógna. Amíg a vállizmok tónusa nagy, passzív ingamozgás nem jön létre. A másik variációban az egyik kart függőleges magastartásban előbb megfeszítjük, majd hirtelen ellazítva engendjük hogy „élettelenül" essen le.
Boka- és lábujjlazítás: Ülésben az egyik lábszárat behajlított térd mellett megfogva függőleges helyzetben felemejük a talajról, majd a lábszárat jobbra-balra, ill. előre-hátra mozgatva kilazítjuk a bokát és az ujjakat.
Térdlazítás: Ülésben a felemelt láb combját térd felett megfogva jobbra-balra lengetjük a lábszárat. Állásban az egyik lábat térdben hajlítva megemeljük, megtámaszkodunk és az egyik kézzel a térd felett a combot megfogva előre-hátra is tudjuk lengetni a lábszárat.
Csípőlazítás: Féllábon lábujjhegyre állva megtámaszkodunk, a másik láb mozgás nélkül lógjon lefelé. A törzzsel előre-hátra félfordulatokat végzünk a láb lengésideje szerint, míg a csípőízület teljesen ki nem lazul. Az eredmény úgy ellenőrizhető, hogy az egyik oldali hátrahúzott csípőt hirtelen előre dobjuk és ha a csípőízület izmai ellazultak, a láb néhány másodpercig magától lengeni fog."
Om Namah Sivaya ✿