Anitja ✿ műhelye
Balatonrendesen minden hónap utolsó szombatján Anitja ✿ műhelye - ennek az előadásnak az anyagát olvashatjátok itt, melynek a címe:
Tisztító gyakorlatok
A jóga célja alapvetően az elmeváltozások megszűntetése, ehhez nélkülözhetetlen a test uralása is, hiszen test és elme szoros kapcsolatban van egymással - nézzük csak meg a légzést.
A test tisztasága elősegíti az elme tisztaságát. Ha testünk méreganyagokkal terhelt, nemcsak megbetegedhetünk és a testünk funkciói hibásak lesznek, de elménk is zavaros lehet, és szintén leterhelt.
A jógik ezért a következő gyakorlatokat fejlesztették ki a fizikai test megtisztítására:
Nevük, a HAT KRIJA (SAT-KRIJA):
1. Szemek megtisztítása - TRATAK
A külvilág nagy részét a szemünkön keresztül érzékeljük, ezért karbantartása elengedhetetlen.
A Tratak kitartó nézés egy pontra pislogás nélkül. Itt már írtam róla. Előkészítő gyakorlatai a Dristik. Fokozza az anyagcserét a szemünkben, a pislogás nélküliség könnyezést idéz elő, ezáltal tisztítja a szemet, mindamellett fejleszti a koncentrációt
2. Orrjáratok megtisztítása - NETI
Az orrüreg funkciója hármas:
- a levegő tisztítása
- a levegő felmelegítése
- a levegő nedvesítése
Éppen ezért kiemelkedő fontosságú szervünk, és tisztítása elsődleges kell, hogy legyen. Itt bemutattam a Neti Pot-ot, vagy másnéven orrmosó kancsót.
3. Száj, nyelőcső, és gyomor megtisztítása - DAUTI
A Dautik olyan gyakorlatok amelyekhez hozzáértő ember felügyelete szükséges, így csak tájékoztatásképpen beszéltem róluk. Kitűnő hatású gyakorlat azok számára akiknek szervezete túl sok nyálkát termel (torokban) vagy emésztési zavarokkal kűzd. Viszont a száj tisztításához kapcsolható a nyelvtisztító, amelyet itt bemutattam.
4. Hasi szervek megtisztítása - NAULI
Ez szintén olyan gyakorlat, amely hosszas előkészítést, és sok gyakorlást igényel, fényképeket mutattam róla a Swami Vishnu-devananda: Teljes illusztrált jógakönyvéből. Illetve megemlítettem, hogy a jógaórán rendszeresen gyakorolt Uddijána Bandha (hasbeszívás) ennek a tisztító gyakorlatnak az előkészítése.
5. Légzőrendszer megtisztítása - KAPALABHÁTI
A légzőgyakorlatoknál már írtam részletesebben erről a gyakorlatról. Ugyanezeket a kíválóságokat elmondtam, illetve megemlítettem, hogy bár ezt is a hat tisztító eljárás közé soroljuk, emellett ez a pránajáma (jóga légzőgyakorlatok) egyik fajtája, amelyet szintén minden jógaórán elvégzünk.
6. Vastagbél alsó szakaszának a megtisztítása - BASTI
A Basti tisztító eljárás lényege, hogy a belekben létrejön egy vákum, ami által víz szívódik fel az alsó területeken. Ehhez a gyakorlathoz szükséges a Nauli elsajátítása, vagy különben a beöntést alkalmazhatjuk helyette. A Basti és a beöntés közötti különbség, hogy az előbbinél egy természetes vákum segítségével jut a víz a belekbe, az utóbbinál pedig egy külső nyomás hatására. Aki krónikus székrekedéstől szenved annak mindenképpen ez a természetesebb megoldás a hashajtók szedése helyett. Mindemellett ez is olyan gyakorlat, amelyhez hozzáértő felügyelete, vagy legalábbis szakszerű elsajátítás, és óvatosság szükséges.
Végezetül beszéltem a Hatha Jóga Lámpásáról, ezeknek a technikáknak a titkosságáról és elmondtam, hogy az említett tisztító eljárások haladó gyakorlatoknak számítanak, és az előadás kizárólag a tájékoztatást szolgálta.
Om Namah Sivaya ✿
Forrás:
Dr. Weninger Antal: Az idő partján - Jóga és személyiség
Swami Vishnu-devananda: Teljes illusztrált jógakönyv
Sivananda Yoga Vedanta Centre: Jóga - Az elme és a test harmóniája